MIFID/MIFIR
Áttekintés
A származékos termékekre vonatkozó új MIFID II és MIFIR jogszabályok célja az árupiacok átláthatóságának javítása azzal a céllal, hogy biztosítsa a tisztességes piaci versenyt és növelje a piacok hatékonyságát.
A MIFID II és az új MIFIR szabályozás jelentős változást hoz az árupiacok kereskedési szabályaiban. Hatása minden származékos kontraktusra kiterjed, és nagymértékben növeli a befektetési vállalkozások illetve a kereskedési helyszínek adatszolgáltatási kötelezettségeinek számát.
A HUDEX ezeket a kötelezettségeket kizárólag azon tagok nevében vállalja át, akik nem tartoznak az alábbi kategóriák egyikébe sem:
- befektetési vállalkozás
- árutőzsdei szolgáltató
- befektetési szolgáltatás nyújtására jogosító hitelintézeti engedéllyel rendelkező szolgáltató.
Az új szabályozás 2018. január 3-án lépett életbe.
HUDEX MIC kódja: HUDX (mindkét piaci szegmensen érvényes)
Riportálással összefüggő változások
Pozíciós riport
A MiFID II szabályozás a Nemzeti Felügyeleti Hatóságok számára előírja, hogy maximalizálják az egy személy által, adott árupiaci származékos termékben tartható pozíciók számát. A megállapításra kerülő limitek a kereskedési helyszíneken kereskedett instrumentumok mellett a gazdaságilag megegyező OTC (EEOTC) ügyleteket is magukba foglalják. A limitfigyelés minden származékos árutermékre kiterjed és ennek következtében folyamatos jelentési kötelezettséget ró a piaci résztvevőkre és kereskedési helyszínekre egyaránt. A magyar piac esetében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) mint helyi Nemzeti Felügyeleti Hatóság -z ESMA (Európai Értékpapír-piaci Hatóság) által meghatározott elvekkel összhangban - 2500 kereskedési egységben állapította meg a pozíciólimit értékét. (RTS 21). Ugyancsak a HUDEX kötelezettségei közé tartozik egy napi pozíciós állomány eljuttatása az MNB felé amely a limitfigyelés alapjául szolgáló adatokat tartalmazza (§ 58).
- A pozíciós limittel kapcsolatos szabályozás szerint a tőzsdetagok kötelezettsége a kereskedési helyszín nyújtotta adatszolgáltatás támogatása a Tőzsde által meghatározott módon.
- A HUDEX az ECC által rendelkezésére bocsátott napvégi pozíciós adatokat feldolgozza és kiegészíti a tagok által előzetesen megadott adatokkal. A tagnak lehetősége van arra, hogy az ebből készített és számára SFTP-n elérhetővé tett előzetes jelentést bizonyos határidőn belül módosítsa, és további információkkal kiegészítse.
- A tagoknak kizárólag azokkal az adatokkal kell a jelentést kiegészítenie, amelyek a tőzsde számára nem elérhetőek. Ilyenek lehetnek pl. az üzletkötés típusának jelölése, a pozíciók ügyfelek szerinti szétosztása, a HUDEX-en bevezetett termékekre született OTC pozíciók száma. Minden tőzsdetagot kérünk, hogy gondosan járjon el a pozíciós riportok módosításakor, mivel a HUDEX-nek nincs lehetősége az adatok ellenőrzésére. A módosítási folyamattal kapcsolatban további információ az előzetes riport Tájékoztató részében érhető el.
- Abban az esetben, ha a tag a megadott határidőn belül nem frissíti a részére készített fájlt a HUDEX az előzetesen generált riportot küldi be a nemzeti hatósághoz feltételezve, hogy az teljeskörű.
- Fontos, hogy az alábbi kategóriába tartozó tőzsdetagoknak maguknak kell a pozíció jelentési kötelezettséget teljesíteniük az MNB felé:
- befektetési vállalkozás
- árutőzsdei szolgáltató
- befektetési szolgáltatás nyújtására jogosító hitelintézeti engedéllyel rendelkező szolgáltató.
Tranzakciós riport
A MIFIR szabályozás alapján a HUDEX bizonyos tőzsdetagok nevében tranzakciós adatokat szolgáltat az MNB felé. (§ 26/5, RTS 22.)
A HUDEX ezt a kötelezettséget kizárólag azon tagok nevében vállalja át, akik nem tartoznak az alábbi kategóriák egyikébe sem:
- befektetési vállalkozás
- árutőzsdei szolgáltató
- befektetési szolgáltatás nyújtására jogosító hitelintézeti engedéllyel rendelkező szolgáltató.
- A HUDEX vállalja, hogy a kötelező tranzakciós riportokat napi rendszerességgel feltölti az MNB adatszolgáltatási rendszerébe.
- A HUDEX által előállított riportok tartalma a kereskedési rendszerben elérhető információkon alapul. A jelentési kötelezettség által előírt adattartalom miatt azonban bizonyos esetekben a kereskedőnek az ajánlatbeviteli ablakban az ajánlatra illetve az ajánlat körülményeire vonatkozó további információkat is meg kell adnia. Minden tőzsdetagot kérünk, hogy ennek során gondosan járjon el, mivel a HUDEX-nek nincs lehetősége az adatok ellenőrzésére. A kitöltendő mezők tartalmát illetően részletes leírás található a HUDEX PhF Kereskedési Kézikönyv c. dokumentumban.
- Fontos, hogy az alábbi kategóriába tartozó tőzsdetagoknak maguknak kell a tranzakció jelentési kötelezettséget teljesíteniük az MNB felé:
- befektetési vállalkozás
- árutőzsdei szolgáltató
- befektetési szolgáltatás nyújtására jogosító hitelintézeti engedéllyel rendelkező szolgáltató.